Könyvtár, Információs és Közösségi Hely
Könyvtár, Információs és Közösségi Hely
Menü
 
GAZDÁLKODÓKNAK

    

 

AUGUSZTUSTÓL  INDUL  A

KÖTELEZŐ  AGRÁRKAMARAI  REGISZTRÁCIÓ!

Kérjük, a regisztráció megkezdése előtt a saját érdekében figyelmesen olvassa el ezt a tájékoztatót!
Az online regisztrációs felülethez az oldal alján található linkre kattintva jut el.

Az Országgyűlés 2012. július 12-én elfogadta a Magyar Agrár-, Élelmiszergazdasági és Vidékfejlesztési Kamaráról szóló 2012. évi CXXVI. törvényt. A 2012. augusztus 1-től hatályba lépő törvény kötelező tagságot ír elő az agrárszektor és az élelmiszeripar valamennyi piaci szereplője számára a közeljövőben kiírandó országos kamarai választások nyomán létrejövő új Agrárkamarában.

Ezáltal minden olyan természetes személy és gazdálkodó szervezet, aki a törvény meghatározása szerint agrárgazdasági tevékenységet folytat, kötelezetté válik az agrárkamarai tagságra. (Az agrárgazdasági tevékenységek részletes listáját a törvény mellékletei tartalmazzák, illetve ide kattintva is elérheti: agrárgazdasági tevékenységek listája)

A tagnyilvántartás összeállítása és az agrárkamarai választások sikeres megszervezése érdekében a törvény előírja, hogy az agrárkamarai tagságra kötelezettek 60 napon belül kötelesek:

1.       bejelentkezni az agrárkamarai nyilvántartásba, és

2.       5.000,- Ft összegű kamarai hozzájárulást fizetni.

A leendő kamarai tagok tehát legkésőbb 2012. szeptember 30-ig kötelesek a Magyar Agrárkamara honlapján (www.agrarkamara.hu) található online regisztrációs felületen bejelentkezni az agrárkamarai nyilvántartásba, valamint befizetni a kamarai hozzájárulást az ott közzétett számlaszámra.

I. A REGISZTRÁCIÓRA  KÖTELEZETTEK  KÖRE

Regisztrációra kötelezett minden természetes és jogi személy, aki a törvény alapján agrárkamarai tagságra kötelezetté válik, azaz agrárgazdasági tevékenységet folytat (ezek részletes listáját itt elérheti: agrárgazdasági tevékenységek listája)

Fontos tudni, hogy ha valaki egyszerre több önálló vállalkozása révén is kötelezett a kamarai tagságra (mert pl. őstermelő és gazdálkodó szervezet tulajdonosa egyben), akkor minden érintett vállalkozását külön kell regisztrálnia. 

A bejelentkezés alól mentesülnek azok, akik tagjai:

  • a Magyar Állatorvosi Kamarának,
  • vagy a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamarának,
  • vagy a Magyar Vadászkamarának vagy más vadászati szakmai szervezetnek,
  • vagy valamelyik hegyközségnek,

de csak akkor, ha az e tagságukkal összefüggő tevékenységen kívül más agrárgazdasági tevékenységet nem folytatnak.

Fontos, hogy az ebbe a körbe tartozóknak a regisztrációs felületen erről külön nyilatkozniuk kell!

II. A BEJELENTKEZÉS MÓDJA

A bejelentkezés kizárólag az online regisztrációs felületen történhet, határideje 2012. szeptember 30. A kitöltésben szükség esetén segítséget nyújtanak az agrárkamara Gazdálkodói Információs Szolgálatának tanácsadói az ország 200 területi irodájában. (A tanácsadók elérhetősége az umvp.agrarkamara.hu weboldalon található.)

A regisztrációs adatlap kitöltését az online felületen szövegbuborékként megjelenő kitöltési útmutató segíti. A közölt adatok valódiságáért az adatközlő felel.

Felhívjuk a regisztrálók figyelmét az e-mail cím megadásának fontosságára, mivel a kamara ezen keresztül fogja folyamatosan tájékoztatni tagjait az őket érintő fontos tudnivalókról (pl. a kamarai választásokkal kapcsolatosan, továbbá ide küldi a visszaigazolást is a sikeres regisztrációról). E-mail cím megadása abban az esetben is ajánlott, ha az ügyfél saját e-mail címmel nem rendelkezik, de van olyan másik e-mail cím, amelyen az elektronikus küldeményekhez időszakosan hozzáfér (pl. családtag, ismerős, tanácsadó e-mail címe).

A regisztráció során ki kell választania a törvény által felsorolt agrárgazdasági tevékenységek közül azt, amely alapján a kamarai szakmai osztályokba való besorolását kéri. Javasoljuk, hogy itt a vállalkozására leginkább jellemző ill. abban legnagyobb gazdasági súllyal szereplő tevékenységét jelölje meg.

A kitöltés végén, a bevitt adatok véglegesítése után a rendszer elkészíti és a képernyőn megjeleníti a regisztráló egyedi kamarai nyilvántartási számát és a regisztráció visszaigazolását.  

NAGYON FONTOS: REGISZTRÁCIÓJA HITELESÍTÉSÉHEZ FELTÉTLENÜL LE KELL TÖLTENIE ÉS KI KELL NYOMTATNIA A VISSZAIGAZOLÁST, MAJD SAJÁT KEZŰ ALÁÍRÁSÁVAL ELLÁTVA POSTÁZNIA KELL EGY PÉLDÁNYT A RAJTA MEGJELÖLT CÍMRE (legkésőbb 2012. szeptember 30-ig).

Ennek hiányában regisztrációja érvénytelen!

III. A KAMARAI HOZZÁJÁRULÁS MEGFIZETÉSE, NYILVÁNTARTÁSBA VÉTEL

A regisztrációnként 5.000,- Ft összegű kamarai hozzájárulás megfizetésének határideje szintén 2012. szeptember 30. A kamarai nyilvántartásba vétel csak azt követően történhet meg, hogy a kamarai hozzájárulás befolyt a Magyar Agrárkamara erre a célra elkülönített

14100000-10790649-02000004 számú bankszámlájára (Volksbank).

NAGYON FONTOS: az átutalásnál vagy banki befizetésnél a KÖZLEMÉNY ROVATBAN FELTÉTLENÜL TÜNTESSE FEL AZ ONLINE REGISZTRÁCIÓ SORÁN KAPOTT KAMARAI NYILVÁNTARTÁSI SZÁMÁT és a " KAMARAI HOZZÁJÁRULÁS "szöveget!

Ennek hiányában az azonosítás nem lesz lehetséges, és a nyilvántartásba vétel meghiúsulhat!

A regisztráló a hozzájárulás összegének beérkezése után a regisztráció során megadott e-mail címre elektronikus értesítést kap az Agrárkamarától a kamarai nyilvántartásba vételről, amely egyben a kamarai hozzájárulás megfizetésének igazolása is.

A hozzájárulás megfizetése alól mentesülnek azok a gazdálkodó szervezetek, amelyek igazolják, hogy a gazdasági kamarákról szóló 1999. CXXI. törvény 37/A. § (2) bekezdésében foglalt regisztrációs díjat a kereskedelmi és iparkamara részére már befizették. A regisztráció során erről külön nyilatkozni kell!

Amennyiben problémája vagy kérdése merül fel a regisztrációval kapcsolatban, segítséget kérhet a kamarai tanácsadóktól (elérhetőségi lista: umvp.agrarkamara.hu), illetve írhat a regisztracio@agrarkamara.hu e-mail címre.

 

Új fejlesztési támogatásokra adható be pályázat

Megjelent a tanyafejlesztési program feltételeiről szóló 62/2012. (VI. 29.) VM rendelet. Az előző évhez hasonlóan az idén, 2012-ben is két célterületre nyerhető el vissza nem térítendő támogatás.

A támogatás igénybe vehető:

- a tanyák, valamint az alföldi tanyás térségek megőrzését és fejlesztését célzó települési és térségi fejlesztésekhez (1. célterület), valamint

- a tanyák és az alföldi tanyás térségek megőrzése, fejlesztése érdekében a tanyagazdaságok fejlesztéséhez (2. célterület).

A 2. célterületre pályázatot mezőgazdasági tevékenységet végző őstermelő, egyéni vállalkozó vagy családi gazdálkodó nyújthat be amennyiben:

·        lakóhelye, vagy állandó lakcíme szerint 2012. január 1-jét megelőző időponttól kezdve életvitelszerűen – az ingatlan-nyilvántartás szerint – a saját, vagy a házastársa, vagy testvére, vagy valamely egyenes ági leszármazottja, vagy egyenes ági felmenője, vagy a családi gazdaság valamely tagjának tulajdonában lévő tanyán él,

·        a tanyagazdaságban mezőgazdasági tevékenységet folytat, és

·        a 2011. évi összes bevételének legalább 50%-a mezőgazdasági tevékenységből származik és 2011-ben a mezőgazdasági tevékenységből származó bevétele (árbevétel + mg támogatások!) nem haladta meg a nettó ötmillió forintot.

Az összes jogosult (elszámolható) költség legfeljebb 75%-a igényelhető. A támogatás (2. célterület) agrár de minimis támogatásnak minősül, tehát az előző két évben igénybevett agrár de minimis támogatásokkal együtt sem haladhatja meg a 7 500 €-t.

A pár napon belül közzétételre kerülő pályázati felhívásban megadott határidőig és módon kell majd a pályázatokat benyújtani.

A kis gazdaságok pályázhatnak a GAZDANet program kertében internetkapcsolatra alkalmas számítógépre a 60/2012. (VI. 28.) VM rendeletben foglaltaknak megfelelően.

A program a legkisebb, 0-4 EUME üzemméretű (2012.01.01-08.31. közötti adatokkal számolva) termelőknek segít a gazdálkodást és az ügyintézést megkönnyítő, internet-hozzáférésre alkalmas számítógép beszerzésében. Egy jelentkező maximum 90 ezer forintos támogatást kaphat.

A kérelmeket szeptember 1-30. között lehet beadni a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalhoz (MVH).

A támogatás mértéke az elszámolható kiadások 40%-a, fiatal gazdáknak 50%-a. Az igényelt gépeket a Nemzeti Agrárszaktanácsadási, Képzési és Vidékfejlesztési Intézet (NAKVI) munkatársai adják át a nyertes pályázóknak legkésőbb 2013. március 31-ig.

A számítógépet 5 évig fenn kell tartani, rendszeresen használni kell az MVH-val és a NAKVI-val való kapcsolattartásra, ügyintézésre, és el kell végezni egy egyhetes számítógépes tanfolyamot. A képzés költsége a szakképzésre fordítható támogatásból visszaigényelhető.

A 61/2012. (VI. 29.) VM rendelet alapján negyedik alkalommal nyílik lehetőség az állattartó telepek korszerűsítéséhez támogatásra pályázni.

Vissza nem térítendő támogatás vehető igénybe az ügyfél egy vagy több állattartó telepére vonatkozóan:

·        az állattartó telepen képződő trágya kezelését, tárolását, felhasználását szolgáló épített és beépített technológiai és infrastruktúra-beruházás megvalósítására  

·        az állati férőhelyek kialakítását, az állattartás és az állatszállítás minőségének javítását szolgáló épített és beépített technológia és infrastruktúra-beruházás megvalósítására  

·        jó minőségű takarmány előállítását, felhasználását, valamint a takarmányminőség megőrzését biztosító épített és beépített technológia és infrastruktúra-beruházás megvalósítására  

·        az állattartási tevékenységhez kapcsolódó munkafolyamatok elvégzésének minőségét javító épített és beépített technológia beruházások megvalósítására  

·        a telepi állat-egészségügyi helyzetet, és a nyomon követhetőséget javító, az állatbetegségek kialakulását és terjedését megelőző épített és beépített technológia beruházások megvalósítására

Támogatható állatfajok: szarvasmarha, lófélék (ló, szamár, öszvér),  sertés,  juh és kecske,  baromfi (pl. házityúk, pulyka, kacsa, lúd, gyöngytyúk) és egyéb madárfajok (galamb, strucc, emu),  házi nyúl,  méh.

Támogatás mértéke a rendelet szerint elszámolható kiadás 40 %-a, KAT-területen vagy NATURA 2000 területen megvalósuló beruházás vagy fiatal mezőgazdasági termelő igénylő esetén 50 %, az utóbbi két feltétel együttes fennállása esetén 60%.

A telepi infrastruktúra fejlesztésére elszámolt kiadás nem haladhatja meg a 30 %-ot, az egyéb költségek megvalósítási helyenként 12 %-ot és a támogatási határozatban összesen 10 millió Ft-ot.

A támogatási kérelmet 2012. augusztus 1. és 2012. augusztus 31. között lehet benyújtani az MVH ügyfél lakóhelye, vagy székhelye szerint illetékes megyei kirendeltségére.

 

A fentiek csak a legfontosabb tudnivalókat tartalmazzák ezért támogatások igénybe vételét megelőzően minden esetben szükséges a jogcímrendeletek további részletes feltételei és az EMVA támogatások igénybevételének általános feltételei alapos tanulmányozása szükség szerint tanácsadó igénybevétele mellett..

A tervezés során vegyék figyelembe, hogy a támogatások utó finanszírozásúak azt a kifizetési kérelemmel együtt benyújtott kifizetett számlák alapján később utalja az MVH.

 

Csányi György

agrárkamarai tanácsadó

 

29/2012. (III. 24.) VM rendelet a 2012. évi igénybevételével kapcsolatos egységes eljárási szabályokról (hatályos március 26-tól)

Fontosabb fogalmak:

adatváltozás: az egységes kérelem módosítása, pontosítása, visszavonása, a vis maior  bejelentése, a hasznosító személyében bekövetkező változás bejelentése, a másodvetés bejelentése, valamint az AKG-s közép-mély lazítás és a zöldtrágyázás bejelentése

egybeművelt tábla: egy fizikai blokk területén belül több ügyfél által azonos növénykultúrával hasznosított összefüggő földterület, amelyen belül az egyes mezőgazdasági termelők által hasznosított területek határai a fizikai ellenőrzés során nem különíthetőek el;

hasznosítás: a mezőgazdasági földterületnek adott jogcímekben előírt növénykultúrával, növényfajjal, növényfajtával, vagy azok keverékével történő hasznosítása, pihentetése a HMKÁ előírások betartása mellett;

jogszerű földhasználó: a földhasználati nyilvántartásba - ha az egyes támogatási jogcímekre vonatkozó jogszabályok másként nem rendelkeznek  – a tárgyév június 9-ei  állapotnak megfelelően földhasználóként bejegyzett  vagy olyan ügyfél, akinek földhasználati joga önhibáján kívüli okból nem került a földhasználati nyilvántartásba bejegyzésre és a földhasználati jogosultságát igazoló egyéb okirattal rendelkezik;

módosítás: a támogatási igény növelésére irányuló adatváltozás bejelentése;

nem mezőgazdasági hasznosítású terület: amennyiben az egyes támogatási jogcímekre vonatkozó jogszabályok másként nem rendelkeznek, a katonai hasznosítású terület  - kivéve a szerződéssel haszonbérbe adott terület – a repülőtér, az árvízvédelmi terület, a védtöltés területe vagy egyéb terep feletti vízszintet tartó gát, valamint az épített műtárgy(?)

Határidők:

  •  a tárgyév május 15-éig ügyfélkapun keresztül, elektronikus úton kell benyújtani az egységes kérelmet.
  • május 15-éig szankció nélkül lehet megtenni a változtatásokat
  • Késedelmesen – május 15 után - a tárgyév június 9-éig nyújtható be - munkanaponként 1 % levonás mellett - amely benyújtási határidő jogvesztő hatályú!
  • az egységes kérelem (beadott) a tárgyév május 31-éig módosítható jogkövetkezmény nélkül..
  • adatváltozást május 15-i határidő lejártát követően kell bejelenteni.
  • a hasznosító személyének megváltozását az új hasznosító tizenöt napon belül köteles bejelenteni

A kötelező adatok és az adatokat igazoló mellékletek (postán beadandó dokumentumok) hiánypótlás tárgyai nem lehetnek!!!

Beadás kizárólag elektronikus úton:

  • Amennyiben a gazdálkodó rendelkezik ügyfélkapu regisztrációval, saját nevében saját ügyfélkapuján keresztül.
  • Amennyiben  nem rendelkezik ügyfélkapuval
                a)technikai közreműködőként igénybe veheti            agrárkamarai tanácsadókat,
                b)meghatalmazhatja  agrárkamarai tanácsadókat, (egyeztetés alatt!!)
                c)meghatalmazást adhat saját tanácsadójának.

A technikai közreműködés igénybevételéről szóló nyomtatványt minden esetben ki kell tölteni és a közreműködőnek beadni 8 napon belül (jelszó!!).

Az egységes kérelem benyújtásánál, valamint az adatváltozások bejelentésénél kizárólag annak a kérelmezőnek az esetében járhat el technikai közreműködő, aki:

  • a) egységes kérelmet még nem nyújtott be,
  • b) természetes személy, vagy
  • c) az egységes kérelem alapján a 2011. évben megállapított területe nem haladja meg az 50 hektárt.

Meghatalmazás:

A meghatalmazást az elektronikus benyújtása után postai úton vagy személyesen legkésőbb a meghatalmazásban szereplő eljárási cselekmény elvégzését megelőzően öt nappal kell benyújtani az ügyfél lakóhelye vagy székhelye szerint illetékes megyei MVH kirendeltségre.

Kárenyhítés, mezőgazdasági biztosítás:

2011. évi CLXVIII. törvény szerinti kockázatközösségben tag mezőgazdasági termelőnek, valamint  a mezőgazdasági biztosítási szerződés díjához nyújtott támogatást igénylő mezőgazdasági termelőnek a kárenyhítő juttatásra, illetve mezőgazdasági biztosítási díjtámogatásra jogosító termények szerinti bontásban nyilatkoznia kell a tárgyévet megelőző évben használatában lévő összes termőterület nagyságáról, valamint e termőterületen megtermelt összes termény mennyiségéről.

Kérem szíveskedjenek a hozamadatokat a kérelembeadáshoz kigyűjteni és elhozni. Felhívom a szíves figyelmüket, hogy a termelésre és hozamokra vonatkozóan már korábban lejelentett adatok – AKG webGN stb – egyezőségére.

Szerkezetátalakítási nemzeti programok:

  • Zöldség, gyümölcs és a dohány szerkezetátalakítási támogatásra újra lehet támogatási kérelmet beadni  a 2009-es év alapján a feltételeknek megfelelő területtel rendelkezőknek
  • kérődző szerkezetátalakítási támogatás kérhető a 2010. július 1. és 2011. június 30. között tartott anyatehén és hízott bika ill. 2011. támogatási évi kérelem alapján megfelelt anyajuh állomány alapján a rendelet szerinti feltételekkel

A kérelemkezelő felület a mai naptól - április 02. – elérhető, de a beadás csak későbbi az MVH tájékoztatóban meg nem határozott időpontban lesz lehetésge.

Csányi György

agrárkamarai tanácsadó 

FIGYELEM!

 

A MEZŐGAZDASÁGI FŐTEVÉKENYSÉGŰ VÁLLALKOZÁSONAK NEM KELL REGISZTRÁLNIUK A KERESKEDELMI ÉS IPARKAMARÁNÁL! 

Tisztelt Mezőgazdasági Termelők!

 A kamarai hozzájárulás kapcsán az utóbbi időben a médiában megjelent félreérthető információk miatt a következőkre hívom fel a figyelmüket:

A nyilvántartásba vételi kötelezettség nem vonatkozik a mezőgazdasági tevékenységet főtevékenységként végző gazdálkodó szervezetekre és a mezőgazdasági termelőkre.

Az Országgyűlés 2011. november 21-én fogadta el a gazdasági kamarákról szóló törvény módosítását, amelynek értelmében a gazdálkodó szervezetek - kivéve a gazdasági tevékenységet főtevékenységként folytató gazdálkodó szervezetek és mezőgazdasági termelők - kötelesek kérni a székhelyük szerint illetékes területi kereskedelmi és iparkamaránál a kamarai nyilvántartásba való bejegyzésüket, regisztrációs díj ellenében.

A mezőgazdasági tevékenységeket főtevékenységként folytató gazdálkodó szervezeteknek tehát nem kell kérniük az MKIK nyilvántartásába való bejegyzésüket, és így nem vonatkozik rájuk a kamarai hozzájárulás megfizetésének kötelezettsége sem.

A gazdasági kamarákról szóló módosított törvény szerint:

  • mezőgazdasági és erdőgazdasági tevékenység: a mezőgazdasági, erdőgazdasági, halászati és vadászati tevékenység, ideértve az ezekhez közvetlenül kapcsolódó feldolgozó, kereskedelmi, illetve szolgáltató tevékenységet, továbbá a mezőgazdasági gazdálkodó szervezetek által létrehozott, a termékek piacra jutását segítő szervezetek tevékenységét is.
  • gazdálkodó szervezetnek minősül: a gazdasági társaság, az egyéni cég, az egyesülés, az egyes jogi személyek vállalata, a leányvállalat, a külföldi székhelyű vállalkozás magyarországi fióktelepe, a lakásszövetkezet kivételével a szövetkezet, az egyéni vállalkozó, továbbá az agrár- és vidékfejlesztési támogatásra jogosult mezőgazdasági termelő.

A cégbejegyzésre kötelezett gazdálkodó szervezetek a cégjegyzékbe való bejegyzést, az egyéni vállalkozók a külön jogszabályban meghatározott bejelentés alapján történő nyilvántartásba vételt követő öt munkanapon belül kötelesek a székhelyük szerint illetékes területi kereskedelmi és iparkamaránál a kamarai nyilvántartásba való bejegyzésüket kérni. A törvény hatályba lépésekor már működő szervezetek pedig a 2012. január 1-től számított 60 napon belül kötelesek kérni a nyilvántartásba vételt.

A kamarai nyilvántartásba vételi kötelezettség ugyanakkor a mezőgazdasági és erdőgazdasági tevékenységet főtevékenységként végző gazdálkodó szervezetekre a fentiek szerint nem vonatkozik.

Amennyiben kétségük van a nyilvántartásba vételi kötelezettségükről, keressenek meg a részletesebb tájékoztatás érdekében.

Csányi György tanácsadó

(Tel: 30/288-18-80; e-mail: csanyi.gyorgy@agrarkamara.hu

  

 Mit takar a „de minimis” támogatás kifejezés?

Sok termelő találkozott már a „de minimis” támogatás fogalmával.  Gyakori azonban a pontatlan, téves értelmezés is, míg sokan nem is ismerik annak ellenére, hogy igénybe vettek/vesznek ilyen támogatásokat. A következőkben a csekély összegű támogatások legalapvetőbb tudnivalóit foglalom össze a szabályok nem ismeretéből adódó problémák megelőzésének érdekében.A „de minimis” latin kifejezés, jelentése: csekély mértékű, jelentéktelen. Az Európai Közösséget létrehozó Szerződés 87. cikke szerint a közös piaccal összeegyeztethetetlen a tagállamok által vagy állami forrásból bármilyen formában nyújtott támogatás, amely bizonyos vállalkozásoknak, vagy bizonyos áruk termelésének előnyben részesítése által torzítja a versenyt, vagy azzal fenyeget, amennyiben ez érinti a tagállamok közötti kereskedelmet. A tagállamok ezért csak az Európai Bizottságnak bejelentett és jóváhagyott támogatásokat folyósíthatnak a vállalkozásoknak. Mivel a csekély összegű támogatások nem befolyásolják a közösségi tagállamok közötti kereskedelmet, nem torzítják a versenyt, így ezekre nem vonatkozik az előzetes bejelentési kötelezettség.

Formája lehet például közvetlen támogatás, kedvezményes kamatozású hitel, adóalap- vagy adókedvezmény. Amennyiben a támogatást nem pénzbeli támogatás formájában nyújtják, a bruttó támogatástartalmat kell támogatási összegként figyelembe venni.

A mezőgazdasági termelőágazatban nyújtott csekély összegű (de minimis) támogatásokra vonatkozó alapvető előírásokat a Bizottság 1535/2007/EK rendelete (rendelkezéseit 2008. január 1-jétől 2013. december 31-ig kell alkalmazni) határozza meg.

A mezőgazdaságban csekély mértékű támogatásnak minősül minden olyan (központi költségvetési vagy önkormányzati) forrásból nyújtott támogatás vagy, amelynek összege három egymást követő (pénzügyi) év alatt nem haladja meg a 7 500,- €-nak megfelelő forintösszeget, és amiről a támogatást nyújtó, vagy jogszabály kimondja, hogy agrár de minimis támogatásnak minősül.

Új csekély mértékű (de minimis) agrártámogatás csak azt követően nyújtható, ha a támogatást nyújtó ellenőrizte, hogy az nem fogja az érintett hároméves időszak - a folyó és a megelőző két pénzügyi év - során kapott ilyen támogatások teljes összegét 7 500,- € fölé emelni. Másként megfogalmazva, ha a jogcím rendelet szerint igényelhető legnagyobb támogatási összeggel csak kis mértékben lépnénk túl  a keretösszeget, inkább kérjünk kisebb támogatást – vállaljunk nagyobb önrészt – hogy azt legyen esélyünk megkapni. A felsőhatár két millió Forint körül alakul az Euró árfolyamoktól függően, ami egy kisebb gazdaságnál is könnyen összejöhet, ha az többféle jogcímen is igénybe vett csekély mértékű támogatást.

A küszöbérték túllépése esetén a túllépést eredményező támogatás kedvezményezett (igénylő) általi visszafizetéséről kell intézkedni. Nincs értelme valótlan nyilatkozatot tenni a már igénybevett csekély mértékű agrártámogatások halmozott összegéről.

A csekély mértékű támogatás odaítélési időpontjának az tekintendő, amikor az alkalmazandó nemzeti jogrendszer értelmében a támogatás igénybevételének jogát a kedvezményezettre átruházzák (támogatási határozat). Másként megfogalmazva a támogatási döntések évei alapján kell a küszöbértéket ellenőrizni, nem a támogatási összeg igénylőnek történő utalási időpontját.

A tévedések megelőzése érdekében fontos tudni, hogy a mezőgazdaságban tevékenykedő vállalkozások is vehetnek igénybe az általános de minimis rendelet - a Bizottság 1998/2006/EK rendelete (2006. december 15. )- hatálya alá tartozó támogatást, ha az agrár de minimis rendelet hatálya alá nem tartozó tevékenységet is folytatnak.
Az általános de minimis támogatások estében a betartandó összeghatár 200 000,- € (közúti szállítás terén működő vállalkozás esetében 100 00,- €) a szabályok ezen túlmenően ugyanazok.

Továbbá a 875/2007/EK bizottsági rendelet alapján a halászati ágazat vállalkozásai kaphatnak de minimis támogatást három egymást követő (pénzügyi) év vonatkozásában maximum 30.000,-€ keretösszegig.

A támogatások de minimis jellegéről tájékoztatnia kell a kérelmezőket és azoknak meg kell adniuk az előző három év során kapott, egyéb de minimis támogatásokkal kapcsolatos összes információt.  

Nem alkalmazható az agrár csekély mértékű támogatás szabálya a következő esetekben:

  • olyan támogatásra, amelynek összege a piacon forgalmazott termékek ára vagy mennyisége alapján kerül rögzítésre;
  • az exporttal kapcsolatos tevékenységek után nyújtott támogatásokra, nevezetesen az exportált mennyiséggel, az értékesítési hálózatok kialakításával és működtetésével, illetve az exporttevékenységhez kapcsolódó egyéb folyó kiadásokkal közvetlenül összefüggő támogatásokra;
  • a hazai áruk felhasználásának az importárukéval szembeni előnyben részesítésétől függő támogatásra;
  • a nehéz helyzetben lévő vállalkozásoknak odaítélt támogatásra.

Csekély mértékű agrártámogatásnak minősülnek például:

  • A személyi jövedelemadóról 1995. évi CXVII. Törvény alapján Őstermelők adókedvezménye: 100.000 Ft/év)
  • A családi gazdálkodók által igénybe vehető átmeneti állami támogatásról 17/2010. (III. 4.) FVM rendelet
  • A mezőgazdasági vállalkozások által de minimis támogatásként igénybe vehető intézményi kezességvállalásról 50/2007. (VI. 27.) FVM rendelet
  • Szőlő és gyümölcsös ültetvényekben felhasznált gázolajhoz nyújtott csekély összegű (de minimis) támogatás     46/2008. (IV. 17.) FVM rendelet
  • Az anyajuhtartás „de minimis” támogatásáról    137/2009. (X. 16.) FVM rendelet
  • Az anyajuhtartás „de minimis” támogatásáról    38/2010. (XII. 14.) VM rendelet
  • Az anyakecske tartás „de minimis” támogatásáról        138/2009. (X. 16.) FVM rendelet
  • Az anyakecske tartás „de minimis” támogatásáról        39/2010. (XII. 14.) VM rendelet
  • Agrár Széchenyi kártya kamattámogatás          39/2011. (V. 18.) VM rendelet
  • Az ültetvényekben 2011 májusában bekövetkezett fagykárok enyhítését szolgáló egyszeri csekély összegű (de minimis) támogatás 73/2011. (VII. 29.) VM rendelet
  • Tanyafejlesztési Program előirányzat keretében nyújtott támogatás igénybevételének feltételeiről          81/2011. (VIII. 11.) VM r

A csekély mértékű agrártámogatásokkal részben közös szabályok szerint nyújjtható átmeneti támogatások:

  • A tejtermelők által igénybe vehető átmeneti állami támogatásról         18/2010. (III. 4.) FVM rendelet
  • A pénzügyi- és gazdasági válság kapcsán mezőgazdasági termelő vállalkozások részére a eljárási szabályairól központi költségvetésből nyújtandó átmeneti állami támogatás igénybe vételérő szóló 2/2010. (I. 14.) FVM rendelet

Néhány az általános csekély mértékű támogatásnak szabályok alá tartozó támogatások közül:

  • A tejfeldolgozók által igénybe vehető de minimis támogatásról
  • Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból nyújtandó, a vidéki örökség megőrzéséhez igénybe vehető támogatások részletes feltételeiről
  • Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból a turisztikai tevékenységek ösztönzéséhez nyújtandó támogatás
  • Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból a mikro vállalkozások létrehozására és fejlesztésére nyújtandó támogatások
  • Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból a falumegújításra és -fejlesztésre igénybe vehető támogatások
  • Rendezett piaci kapcsolatok kialakítása érdekében nyújtott támogatás
  • A vadgazdálkodáshoz kapcsolódó tevékenységek csekély összegű támogatása
  • Az erdők felújításának csekély összegű (de minimis) támogatásáról
  •  Az egyes erdészeti közcélú feladatok támogatása

Mivel az ilyen jellegű támogatások igénylése kapcsán nyilatkoznia kell a kérelmezőnek a korábbi időszak alatt megítélt csekély mértékű támogatásokról, nagyon fontos hogy rendelkezzenek azokról pontos kimutatással, amely tartalmazza a támogatási határozat fontosabb adatait, a megítélt támogatási összegeket €-ban (is). Kisebb vállalkozások esetében a kimutatást helyettesíthetjük az érintett határozatok időrendi sorrendben lefűzött másolataival is. Megbízható nyilvántartás hiányában előfordulhat, hogy nem szándékosan ugyan, de valótlan tartalmú nyilatkozatot teszünk és az nem kívánatos következményekkel járhat.

A saját nyilvántartás hiányában az MVH ügyfélszolgálatától kérhetünk tájékoztatást a megítélt csekély mértékű agrártámogatásainak mértékéről írásban vagy személyesen.
A mezőgazdasági mellett egyéb tevékenységet is folytató vállalkozások esetében ügyelni kell, hogy az általános és az agrárszabályozás alá tartozó támogatások elkülöníthetők legyenek. Kétség esetén az adott támogatás igénybevételének feltételeit megállapító jogszabály alapján dönthető el az adott támogatás jellege a kötelező tájékoztatásnak megfelelően.

Csányi György ÚMVP tanácsadó (Tel: 30/288-18-80; e-mail: csanyi.gyorgy@agrarkamara.hu)

 

Tájékoztató 2011 évi egységes kérelem beadás eljárási szabályainak változásáról.

Felhívom az érintett gazdálkodók figyelmét, hogy az egységes kérelem beadásának eljárási szabályai megváltoztak. A változások miatt a kamarai tanácsadóknak, falugazdászoknak adott korábbi meghatalmazások nem érvényesek a 2011 évi kérelembeadások során. A két hálózat munkatársai továbbiakban Technikai közreműködők-ként biztosítják a korábban is igénybevett segítséget az egységes kérelem elektronikus beadásához.

A 2011. évi kérelmek beadásánál első lépés a gazdálkodó egyedi jelszavának segítségével kitöltött a technikai közreműködés bejelentésére vonatkozó nyomtatványt beadása, ezért minél előbb ellenőrizni szükséges, hogy a korábban (2009) kiadott ideiglenes jelszavak vagy az annak megváltoztatásával kialakított saját jelszavak rendelkezésre állnak-e.

Amennyiben valaki elveszítette vagy elfelejtette, új jelszót a lakóhely/székhely szerint illetékes megyei MVH kirendeltségen- Kecskemét, Kisfaludy u.6. - a G946 nyomtatványon, személyesen (ajánlott) vagy postai úton kérhet minél hamarabb. A nyomtatvány letölthető az MVH honlapjáról, vagy kérhető az ügyfélszolgálati irodában.

Az egységes kérelem űrlapja már elérhető, érvényes jelszó birtokában ki tudjuk tölteni. Beadni azonban csak az egységes kérelem beadásáról szóló miniszteri rendelet kihirdetését követően lehet. A kérelem szankciómentes beadásának végső határideje nem változott 2011. május 15.

Meghatalmazás továbbra isbárkinek adható. A meghatalmazottnak ügyfélkapus regisztrációval és MVH regisztrációs számmal is rendelkeznie kell, de csak akkor tud a kérelem-kitöltő felületre belépni, ha a meghatalmazás az ügyfélkapus beadást követően papír alapon is beérkezik a Hivatalba és ott feldolgozzák azt. Ezért a meghatalmazást minimum 20 nappal az egységes kérelem tervezett beadása előtt el kell juttatni az ügyfél lakhely/székhely szerint illetékes megyei MVH kirendeltségére.

Csányi György tanácsadó

Magyar Agrárkamara

Gazdálkodói Információs Szolgálat

(Tel: 30/288-18-80; e-mail: csanyi.gyorgy@agrarkamara.hu)

 
SAJTÓKÖZLEMÉNY
 
Termékdíj: közeleg a fizetési határidő! - figyelmeztet a Magyar Agrárkamara
 
Március 31-ig kell eleget tenniük az érintetteknek a termékdíj fizetési kötelezettségüknek. Pontosabban ez a határidő azokra vonatkozik, akik tavaly választottak, s vállalták, hogy termékdíj átalányt fizetnek. Ha 2011-ben is így akarják fizetni a termékdíjat, akkor azt április 20-ig kel jelezniük a NAV felé – olvasható a Magyar Agrárkamara közleményében.
 
Közeleg a környezetvédelmi termékdíj átalány megfizetésének határideje. Azoknak a mezőgazdasági termelőknek, akik 2010-ben a környezetvédelmi termékdíj kötelezettség szempontjából bejelentkeztek a vámhatósághoz az átalánykötelezettség alá 2011. március 31-ig kell megfizetni a környezetvédelmi termékdíjat. Átalánykötelezettség alá azok a mezőgazdasági termelők tartoznak, őstermelők, családi gazdálkodók, de társaságok is, akiknek a mező
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Óra
 
Naptár
2024. Március
HKSCPSV
26
27
28
29
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
<<   >>
 
Linkek
 
Számláló
Indulás: 2007-01-09
 

Szeretnél egy jó receptet? Látogass el oldalamra, szeretettel várlak!    *****    Minõségi Homlokzati Hõszigetelés. Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését.    *****    Amway termék elérhetõ áron!Tudta, hogy az általános tisztítószer akár 333 felmosásra is alkalmas?Több info a weboldalon    *****    Florence Pugh magyar rajongói oldal. Ismerd meg és kövesd az angol színésznõ karrierj&#232;t!    *****    Fele királyságomat nektek adom, hisz csak rátok vár ez a mesebirodalom! - Új menüpont a Mesetárban! Nézz be te is!    *****    DMT Trip napló, versek, történetek, absztrakt agymenés:)    *****    Elindult a Játék határok nélkül blog! Részletes információ az összes adásról, melyben a magyarok játszottak + egyéb infó    *****    Florence Pugh Hungary - Ismerd meg az Oppenheimer és a Dûne 2. sztárját.    *****    Megnyílt az F-Zero Hungary! Ismerd meg a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-sorozatát! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    A Cheer Danshi!! nem futott nagyot, mégis érdemes egy esélyt adni neki. Olvass róla az Anime Odyssey blogban!    *****    A 1080° Avalanche egy méltatlanul figyelmen kívül hagyott játék, pedig a Nintendo egyik remekmûve. Olvass róla!    *****    Gundel Takács Gábor egy különleges könyvet adott ki, ahol kiváló sportolókkal a sport mélységébe nyerhetünk betekintést.    *****    21 napos életmódváltás program csatlakozz hozzánk még!Január 28-ig 10% kedvezménnyel plusz ajándékkal tudod megvásárolni    *****    Szeretne egy olyan általános tisztítószert ami 333 felmosásra is elegendõ? Szeretne ha csíkmentes lenne? Részletek itt!!    *****    Új játék érkezett a Mesetárba! Elõ a papírral, ollóval, és gyertek barkácsolni!    *****    Tisztítószerek a legjobb áron! Hatékonyság felsõfoka! 333 felmosásra elengedõ általános tisztítószer! Vásároljon még ma!    *****    Hayashibara Megumi és Okui Masami rajongói oldal! Albumok, dalszövegek, és sok más. Folyamatosan frissülõ tartalom.    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    333 Felmosásra elegendõ! Szeretne gazdaságosan felmosni? Szeretne kiváló általános tisztítószert? Kiváló tisztítószerek!    *****    Ha tél, akkor téli sportok! De akár videojáték formájában is játszhatjuk õket. A 1080°Snowboarding egy kiváló példa erre